Poradnik . Tutoriale .

Odpowiedzi na pytania

                                                                           Pytania 
1.Jeśli masz jakieś pytanie , napisz w komentarzu pod tą stroną.


 Z czego lepimy ?


Ciasteczka i wszelkie wyroby lepi się z modeliny :) Ja lepię z Fimo od nie dawna :)

Bita śmietanka - z czego wywodzi się takie cudo ?

Otóż  bitą śmietankę robimy z sylikonu ... tak , tak ze zwykłego , sanitarnego . Kupimy go w Obi , Leroy Merlin , sklepach żelaznych i przemysłowych oraaaz budowlanych :) Sylikon sanitarny różni się od zwykłego tym ,że jest bardzo połyskowy :)Do sylikony najlepiej mieć pistolet (ok.15zł) , chyba , że jest to sylikon w tubce np. firmy SOUDAL Mój sylikon SOUDAL to trzeba mieć szprycownicę do ozdabiania tortów i tylki(końcówki).

Ozdoby ... hmm jakie ?


Więc tak ozdoby mogą być przeróżne np. brokaty , cekiny , owoce FIMO oraz koraliki czyli np. BULION ... a co to takiego ? To mini mini mini koraliczki bez dziurek . Służą one min. do tipsów i paznokci ale modeliniarki używają tego do posypek :)

Narzędzia , które nam się przydadzą to ..

to na pewno wysuwany nożyk (ja kupiłam bardzo tani za 2,00) , dłuta do rzeźbienia , wykałaczki , foremki, wykrawaczki , igły , PALCE :) , szpilki , szczoteczka do zębów do robienia ciastkowej faktury oraz inne rzeczy :)

Produkty , które nam się przydadzą to ..

to na pewno woda do wygładzania powierzchni , werniks Fimo , jest dość tani jak na fimo (14-15 zł na allegro) , werniksem lakierujemy wyroby czasem oliwka lub olej , mokre chusteczki , klej do przyklejania baz (ja używam POXIPOL) .

Polewa - z czego by ją tu zrobić ?

A więc polewa to mój tajemny przepis , który  odkryłam niedawno . Próbujcie , próbujcie , próbujcie :) Mieszajcie co się tylko da :)


Jak przechowywać modelinę by się nie pobrudziła od drugiego koloru ?

A więc miałam taki problem i chciałam sobie kupić pojemnik z przegrodami , ale one miały tylko 3 przegrody a były drogie . Postanowiłam wziąć zwykłe plastikowe pudełko ( w moim przypadku to pudełko plastikowe od mp3 , ale nie , nie nie takie giętkie co się przecina tylko twarde , plastikowe i nie zbyt głębokie ) , które może być np. od puzzli (takie mniejsze pudełko - połowa zeszytu szkolnego ) i zrobiłam przegrody sklejonymi paskami kartek  , po prostu skleiłam z 6 kartek do siebie a następnie przykleiłam do pudełka i tak ciągle . Moje pudełko pomieściło 4 kolory ale było to za mało , dlatego postanowiłam zrobić z jeszcze jednym takim pudełkiem tym razem od puzzli i ono ono pomieściło 6 kolorów :) Polecam ten sposób :) 2 SPOSÓB : Drugim sposobem jest przechowywanie modeliny w woreczkach strunowych . Również dobry sposób , lecz oprócz woreczków strunowych musimy się jeszcze wyposażyć w jakieś pudełko , żeby woreczki gdzieś  'mieszkały'.

Jakie kleje są najlepsze do przyklejania baz ?

Najlepszymi klejami do przyklejania są kleje DWUSKŁADNIKOWE typu POXIPOL (sama używam , polecam) . Bardzo mocno trzyma , jest bezbarwny po wyschnięciu. Nie polecam kropelek czy superglue! One robią biały osad , oraz modeliniaki odpadają po jakimś czasie ... Wiem , że wiele osób z niego korzysta i tak :) Bazy można przykleić też klejem na gorąco - ważne tylko , żeby klej był mocny i trwały.


Gdzie kupuję bazy do biżuterii , ozdoby , fimo patyczki ?

Bazy do biżuterii kupuję w sklepach pasmanteryjnych i w sklepiku dla was :) Ozdoby  , fimo , brokaty , i nie które bazy kupuję w hurtowni :)

Jak barwić sylikon ?

Sylikon możemy barwić na kilka sposobów :
-możemy wziąć plastikowy kubek i plastikową łyżeczkę (lub jakiś pojemnik do zniszczenia) , nalać sylikon i dodać FARBĘ AKRYLOWĄ lub BARWNIK PIGMENTOWY i wymieszać . Przed użyciem nalać do woreczka z tylką lub do szprycy :)
-Do woreczka z końcówką ozdobną (tylką) wlewamy sylikon i farbę akrylową lub barwnik pigmentowy i mieszamy palcami przez woreczek (ta metoda o wiele dłuższa i ciężko wymieszać dokładnie).
-Po prostu możemy kupić sylikon kolorowy :)

Co robię  , gdy szpilka nie chce się trzymać w modelinie ?

Otóż , zawsze szpilka nie chce mi się trzymać w modelinie :( Ale znalazłam na to sposób ... mianowicie szpilkę zamaczam w kleju  Magic lub Butapren i wbijam w modelinę . Wtedy szpilka nigdy nie wypada .

Czym wałkuję wyroby ?

Ja osobiście wałkuję wyroby takim czerwonym wałeczkiem z zestawu Play-dho . Jest idealny .


Jakich narzędzi do modelinowania używam ?
 


 Są to między innymi .: Nożyk , gąbeczka , wałek , wykałaczki , patyczek , pędzelek (ucięty na zdjęciu :<) , szczoteczkę i szczypce :)


Gdzie kupujesz kleje ?

Kleje (POXPIPOL , BUTAPREN,KLEJ NA GORĄCO) kupuję w sklepach budowlanych :)

 Mogłabyś wstawić na bloga jak wszystko do modeliny masz poukładane ?

Postaram się kilka zdjęć wstawić :)Ozdoby :)

Foremki, wykrawaczki , wyciskarki , talerzyki.

Narzędzia :) 

Więcej zdjęć nie mogłam zrobić - dużo było nie posegregowane :) Wszystko trzymam w pracowni - dużym stole do modeliny :)                                                                    Pytanie Blogowe :

Jak dodać zakładki typu Kontakt ?

A więc wystarczy sobie wejść w Nowy post -> Edytuj strony -> Nowa strona


Czy mogę podać dwie , pierwsze litery nazwy mojej polewy? :D

Mogę : Ar.............................................................................................................................................................................................................................................................


19 komentarzy: